Sejm uchwalił tzw. specustawę dotyczącą budowy portu kontenerowego w Świnoujściu.

Ustawa o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych, którą w piątek uchwalił Sejm, ma przyspieszyć powstanie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Głosowało 420 posłów – za było 416, od głosu wstrzymały się cztery osoby. Według szacunków resortu, bez nowej ustawy proces przygotowania inwestycji w Gdańsku, Gdyni i Świnoujściu wyniósłby około 7 lat, ale dzięki nowym przepisom skróci się do 3-4 lat.
Największą inwestycją, która powstanie w oparciu o specustawę, będzie Port Centralny w Gdańsku, którego koszt może sięgnąć 12 mld zł. Z kolei Port Zewnętrzny w Gdyni ma kosztować 4-5 mld zł, a koszt głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu to 2-2,5 mld zł.

Terminal kontenerowy ma zostać zlokalizowany w porcie zewnętrznym na wschód od falochronu wschodniego istniejącego terminala LNG. Port i miejsce składowania kontenerów umieszczone zostaną na pirsie.

Terminal będzie umożliwiał równoczesną obsługę dwóch jednostek o długości 400 metrów i jednej do 200 m długości. Roczna zdolność przeładunkowa terminalu wynosić będzie około 1,5 mln TEU (TEU – pojemność standardowego kontenera). W zależności od stopnia zautomatyzowania terminala pracę ma tam znaleźć od 600 do tysiąca osób.

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej w Świnoujściu, przy dużym wsparciu Posła na Sejm RP Arkadiusza Marchewki odnieśli się do planów rządu w tym zakresie oraz przedstawili istotne dla mieszkańców miasta propozycje, których będą domagać się od inwestora:
– Budowa ścieżki rowerowej Świnoujście – Międzyzdroje
– Budowa ścieżki rowerowej łącząca dzielnice Warszów, Łunowo, Przytór
– Wsparcie inwestora lub Zarządu Portów Szczecin Świnoujście w rozwój ulic w mieście
– Stworzenie przez inwestora funduszu przeznaczonego dla inicjatyw lokalnym
– Wybudowanie parku wodnego, który zimą by spełniał rolę lodowiska
– Trzecia karetka na stałe w naszym mieście.

Wprowadzona tzw. specustawa dot. budowy portu kontenerowego w Świnoujściu podzieliła mieszkańców. Skutki tej ustawy odczują wszyscy, przede wszystkim mieszkańcy prawobrzeża, którzy stracą swoją blisko położoną plażę.
Wybraliśmy się na plażę, żeby upamiętnić jej wygląd, przed czekającą nas budową portu kontenerowego.


foto. Ewyspiarz / Rysiek ZabielskiDodaj komentarz